Awards

Research Awards

  • David Fancy (Dramatic Arts) – Immanence, Politics, and the Aesthetic: Thinking Revolt in the 21st Century
  • Felipe Ruan (Modern Languages, Literatures and Cultures) – Información de Argel or Account of Alergian Captivity
  • Donna Szoke (Visual Arts) – Shift

Conferences and Colloquia & Speaker Awards

  • Ronald Cummings (English Language and Literature) – Decolonization, Performance and Social Movements in Caribbean and its Diasporas (1968-1988)
  • Leah Knight (English Language and Literature) – Poet in the Making: Hester Pulter, archival discovery, and the mobilization of knowledge

Research Awards

  • Tim Conley (English Language & Literature) – Idiocinema: Marplot’s Guide to Film
  • Amy Friend (Visual Arts) – Technology meets with light: analogue print capture encounters the digital world
  • Elizabeth Greene (Classics) – Conservation, Study, and Recording of Ceramics from the 6th-Century BCE Shipwreck at Pabuc, Burnu, Turkey
  • Yasmine Kandil (Dramatic Arts) – Distance & Implication: Understanding the Role of the Researcher and the Audience in Celebratory & Informative Applied Theatre Initiatives
  • Angus Smith (Classics) – Ceramic Analysis from Excavations at the Minoan Town of Gournia in Crete, Greece Summer 2018

Conferences and Colloquia & Speaker Awards

  • Athena Colman (Philosophy) – The Ninth Meeting of the Luce Irigaray Circle, Horizons of Sexual Difference: work on or inspired by Luce Irigaray
  • Allison Glazebrook (Classics) – Graduate Student Conference, Entertainment and the Expression of Identity in GrecoRoman Antiquity
  • Elizabeth Greene (Classics) – BUAS Scholarly Symposium, Living on the Edge: Exploring the Borders of the Ancient World
  • Ann Howey (English Language & Literature) – 33rd Annual Conference of the International Society for the Study of Medievalism, Boundary Crossings
  • David Hutchison (Digital Humanities) – Digital Pedagogy Institute
  • Daniel Samson (History) – Crossing Borders Student Conference

Research Awards

  • Alex Christie (Digital Humanities) – Revision Histories: Media, Manuscripts, and the rise of algorithmic storytelling
  • Athena Colman (Philosophy) – Sabrina’s Splendid Brain: A Transdisciplinary Research project founded on the Philosophy of Luce Irigaray
  • Fanny Dolansky (Classics) – Rome: A Sourcebook on the Ancient City
  • Carrie Murray (Classics) – Brock University Archaeological Project at Pantelleria (BUAPP)
  • Shawn Serfas (Visual Arts) – Alloyed Prairie
  • Mark Spencer (History) – Fashioning a free people: John Beale Bordley and the American Enlightenment
  • Carole Stewart (English Language & Literature) – Temperance and Cosmopolitanism: African American Reformers in the Atlantic World

Conferences and Colloquia & Speaker Awards

  • Natalee Caple/Ronald Cummings (English Language & Literature) – 30th annual Two Days of Canada Conference, Queer Canada

Research Awards

  • Robert Alexander (English Language and Literature) – Fear and Loathing Worldwide: Gonzo Journalism Beyond Hunter S. Thomspon
  • Keri Cronin (Visual Arts) – Do Not Refuse to Look at These Pictures: Visual Culture and Animal Advocacy, 1870-1914
  • Amy Friend (Visual Arts) – Assorted Boxes of Ordinary Life
  • Yasmine Kandil (Dramatic Arts) – Witnessing through Narrative Performances: A Community-based Participatory Theatre Initiative
  • Mathew Martin (English Language and Literature) – George Peele’s David and Bethsabe (1599) for Revels Editions
  • Catherine Parayre (Studies in Arts and Culture) – Huit visites contemporaines au Centre d’art de Rodman Hall (St. Catharines, Région du Niagara)
  • Felipe Ruan (Modern Languages, Literatures and Cultures) The Royal Bureaucrat and Shaping Knowledge and Culture in Sixteenth-century Spain
  • Angus Smith (Classics) – Ceramic Analysis from Excavations at the Minoan Town of Gournia in Crete, Greece – Summer 2017
  • Linda Steer (Visual Arts) – An Invisible War Made Visible: Graham MacIndoe’s Photographs of Drug Addiction
  • Donna Szoke (Visual Arts) – Animation Research: Business as usual

Conferences and Colloquia & Speaker Awards

  • Renée-Claude Breitenstein (Modern Languages, Literatures and Cultures) – Tensions in the Age of Print: the conflicted Construction of Publics in French Renaissance
  • Allison Glazebrook/BUAS (Classics) – BUAS Scholarly Symposium: A Celebration of Greek Culture and the Career of Dr. Richard Parker
  • David Hutchison (Digital Humanities) – Digital Pedagogy Institute

Research Awards

  • Lynn Arner (English Language and Literature) — English Students in Canadian Universities
  • Elizabeth Greene (Classics) — The Burgaz Harbors Project 2016: Remote Sensing and the Ancient Landscape
  • Elizabeth Neswald (History) — Setting Nutritional Standards: Theories, Practices, Policies
  • Shawn Serfas (Visual Arts) — New Figure Ground
  • Katharine von Stackelberg (Classics) — Hortus inclusus: Gardens of Rome and Beyond
  • Danielle Wilson (Dramatic Arts) — The Ash Mouth Man

Conferences and Colloquia & Speaker Awards

  • Gregory Betts (Canadian Studies) — Two Days of Canada Conference: The Concept of Vancouver
  • Natalee Caple/Ronald Cummings (English Language and Literature) — A Masterclass in Cross-Genre Forms with Governor General’s Award Winning Author, George Elliot Clarke
  • Jessica Clark (History)/Nigel Lezama (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Nouveau Reach. Past, Present & Future of Luxury in the Canadian Context
  • Christine Daigle (Philosophy)/Terrance McDonald (PhD student) — Claire Colebrook and Posthumanism Workshop
  • Carrie Murray (Classics) — Adaptation and Advancement: Investing Volcanic Landscapes of Pantelleria

Research Awards

  • Christine Daigle (Philosophy) — The Materiality of Memory: Deconstructing the Relational Self
  • Adam Dickinson (English Language and Literature) — Molecular Landscapes Images from Anatomic
  • Karen Fricker (Dramatic Arts) — Traces of Ugly Mess: Reviewing and documenting immersive theatre
  • Jason Hawreliak (Digital Humanities) — The Effects of Multimodal Variance on Meaning Conveyance and Player Immersion in Videogames
  • Yasmine Kandill (Dramatic Arts) — Applied Theatre for Community Building
  • Leah Knight (English Language and Literature) — The Text Life of Anne Clifford: A Renaissance Reader
  • Jane Koustas (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Robert Lepage on the Toronto Stage: Language, Identity, Nation
  • Duncan MacDonald (Visual Arts) — Back and Forth/Vai e Vem Catalogue Publication
  • Carrie Murray (Classics) — Brock University Archaeological Project at Pantelleria 2016
  • Angus Smith (Classics) — Ceramic Analysis from Excavations at the Minoan Town of Gournia in Crete, Greece — Summer 2016

Conferences, Colloquia & Speaker Awards

  • David Hutchison (Digital Humanities) — Digital Pedagogy Institute
  • Rajiv Kaushik (Philosophy) — Merleau-Ponty: Doing Philosophy from the Outside
  • Carrie Murray/Michael Carter (Classics) — 2016 BUAS Scholarly Symposium — Day of the Dead

Research Awards

  • Lynn Arner (English Language and Literature) — Tracking in the Canadian Professoriate
  • Renée-Claude Breitenstein (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Encomiastic Rhetoric in Printed Collections in Praise of Women published in the first half of the 16th Century (1493-1555)
  • Fanny Dolansky (Classics) — Daily Life of the Child at Rome
  • Mathew Martin (English Language and Literature) — George Peele’s David and Bethsabe (1599) for Revels Editions (Manchester University Press)
  • Gyllian Raby (Dramatic Arts) — City Treaty in St. Catharines: Scenographic Installation
  • Shawn Serfas (Visual Arts) — Possible Object
  • Donna Szoke (Visual Arts) — Cloud Catalogue
  • Katharine von Stackelberg (Classics) — Housing the New Romans: Architectural Reception and Classical Style in the Modern World

Conferences, Colloquia & Speaker Awards

  • Gregory Betts/Natalee Caple/Ronald Cummings (English Language and Literature) — Harriet’s Children: Race, Historical Memory and Futures in the Niagara Region
  • Roberto Nickel/Stephanie Culp, Graduate Student (Classics) — Experiencing Warfare in Antiquity Classics
  • Joe Norris/Yasmine Kandil (Dramatic Arts) — Active Citizenship through Drama in Education and Applied Theatre

Research Awards

  • Jessica Clark (History) — Hair Cropping in British West Indian Prisons, 1872-1901
  • Christine Daigle (Philosophy) — Of Aliens and Things: a Phenomenology for the Trans((subj)(obj))ective Being
  • Allison Glazebrook (Classics) — Houses of III-Repute: The Archaeology of Brothels, Houses and Taverns
  • Jane Koustas (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Nancy Huston: Polyphony, Voice-Over, Translation as Selfie
  • Carrie Murray (Classics) — Brock University Archaeological Project at Pantelleria 2015
  • Olatunji Ojo (History) — Baby Factories: A New Phase in Child Trafficking in Nigeria
  • Angus Smith (Classics) — Excavations at the Minoan Town of Gournia in Crete, Greece — Summer 2015
  • Mark Spencer (History) — “To Seek Improvement”: John Beale Bordley’s (1727-1804) American Enlightenment
  • Donna Szoke (Visual Arts) — Invisible Histories App: Dissemination & Research Expansion; Cloud Residency

Conferences, Colloquia & Speaker Awards

  • Carrie Murray/Rick Mohammed, BUAS (Classics) — Myth: The Mighty and the Monstrous
  • Blayne Haggart/Gregory Betts (Canadian Studies) — Crossing Borders: Canada-US Relations in a Changing Continent
  • David Hutchison (Digital Humanities) — Digital Pedagogy Institute
  • Yasmine Kandil (Dramatic Arts) — Story, Drama, & Video in Personal and Social Contexts
  • Daniel Samson (History) — Refashioning Nature: Aesthetics, Culture, and Politics

Research Awards

  • Behnaz Mirzai (History) — Colonialism, Slavery and Emancipation in Iran 1800-1929
  • Joe Norris (Dramatic Arts) — Video Dissemination of Arts-based Research Processes
  • Cristina Santos (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Virgin Envy: Contemporary Perspectives on Virginity
  • Donna Szoke (Visual Arts) — Final Intensive Print Production “Cloud”
  • Danielle Wilson (Dramatic Arts) — Harold Pinter’s “The Dumb Waiter”

Conferences, Colloquia & Speaker Awards

  • Christine Daigle (Philosophy)/David Fancy (Dramatic Arts) — Thinking Through Deleuze: Nomadic Subjects, Global Citizenship and Posthumanism

Research Awards

  • Lynn Arner (English Language and Literature) — Working-Class Women in the Professoriate
  • Christine Daigle (Philosophy) — Nietzsche as Phenomenologist
  • Fanny Dolansky (Classics) — Roman children at play: realities and representations
  • Carry Murray (Classics) — Brock University Archaeological Project at Pantelleria
  • Felipe Ruan (Modern Languages, Literatures and Cultures) — The Mediating Bureaucrat: Shaping Knowledge and Culture in the Court of Philip II (1556-1598)
  • Donna Szoke (Visual Arts) — Invisible Histories: Locative Media App

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Allison Glazebrook/Nick Hamilton, BUAS (Classics) — BUAS Scholarly Symposium
  • Allison Glazebrook/David Farag, Graduate Student (Classics) — Approaches to Ancient and Modern Slavery
  • Gregory Betts (Canadian Studies) — The 28th Two Days of Canada Conference: Avant Canada
  • Behnaz Mirzai (History) — African Diaspora
  • Behnaz Mirzai (History) — World History for Global Citizens

Research Awards

  • Jean Bridge (Visual Arts) — Research/Creative Project, engineering through the lens of nature
  • Gale Coskan-Johnson (English Language and Literature) — (II)legal, (Ir)regular, (un)documented: Rhetorics of Sovereignty and Transnational Migration
  • Lynn Dempsey (Applied Linguistics) — Establishing Evidence-Based Benchmarks for Service Delivery for Children with Language Impairments and others with Communication Disorders
  • Veena Dwivedi (Applied Linguistics) — The cerebral lateralization of language processing
  • Leah Knight (Visual Arts) — Reading Green in Early Modern England
  • Shawn Serfas (Visual Arts) — Tower and Line
  • Mark Spencer (History) — David Hume: Historical Thinker, Historical Writer

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Gregory Betts (Canadian Studies) — The 27th Annual Two Days of Canada: Educating [in] Canada
  • Irene Blayer (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Exploring the Portuguese Dispora
  • Karen Fricker (Dramatic Arts) — Performing arts criticism in the Niagara region: possible futures
  • Behnaz Mirzai (History) — Enslaved women and the politics of freedom in the Caribbean
  • Cristina Santos (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Em/bodying Human Rights in Post-testimonio

Research Awards

  • Lynn Arner (English Language and Literature) — Chaucer and the Moving Image in pre-WWII America
  • Thomas Farrell (Applied Linguistics) — Novice ESL Teacher Induction In The First Year of Teaching
  • Elizabeth Greene (Classics) — Mending, drawing, and analysis of amphoras from the 6th-century BCE shipwreck at Pabuç Burnu, Turkey
  • Jane Koustas (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Quebec and Irish Theatre: Beyond Nation and Nationalism/The Theatre of Larry Tremblay and Frank McGuinness
  • Gregor Kranjc (History) — Kocevski Rog: Confronting a Massacre, 1945-2010
  • Duncan MacDonald (Visual Arts) — Berlin Sound Studies Research Travel
  • Daniel Samson (History) — The James Burns Barry Diaries: The Worldviews of a 19th-Century Farmer, Miller, and Printer
  • Barbara Seeber (English Language and Literature) — The Slow Professor: Challenging the Culture of Speed in the Academy
  • Shawn Serfas (Visual Arts) — Tower and Line
  • Robert Angus K. Smith (Classics) — Excavations at the Minoan Town of Gournia in Crete, Greece — Summer 2013
  • Donna Szoke (Visual Arts) — Print Production “Cloud”

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Michael J. Carter/BUAS (Classics) — Paidagogos: Education Ancient and Modern
  • Corrado Federici & Cristina Santos (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Between Story and History: Umberto Eco in Text and Context
  • Robert Angus K. Smith/CIG (Classics) — Revelations and Revolutions

Research Awards

  • Tim Conley (English Language and Literature) — Useless Joyce: Cultural Properties and Textual Improprieties
  • Gale Coskan-Johnson (English Language and Literature) — Rhetorical analysis of the traveaux préparatoires that led to the Convention on Migrant Workers
  • Adam Dickinson (English Language and Literature) — The Polymers
  • Fanny Dolansky (Classics) — Women’s roles in the care for the sick and prevention of illness in Roman households
  • Veena Dhar Dwivedi (Applied Linguistics) — The algorithmic processing of language and music
  • David Fancy (Dramatic Arts) — edition of Canadian Theatre Review

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Renée Lafferty (Canadian Studies) — Two Days of Canada: Canada’s Blooding: the History, Mythology, and Remembrance of the War of 1812

Research Awards

  • Duncan MacDonald (Visual Arts) — Situation Exchanges: Touring Exhibit
  • Joe Norris (Dramatic Arts) — Disseminating Participatory Performances in Printed Matter
  • Felipe Ruan (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Mestizo Agency and the Polemics of Identity in Early Colonial Peru

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Fanny Dolansky (Classics) — Gaia’s First Element: The Importance of Water in the Ancient World
  • Behnaz Mirzai (History) — Baluchi Identity and Culture
  • Cristina Santos and Leslie Boldt (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Music, Image and Silence: Studies in Comparative Literatures and the Arts
  • David Schimmelpenninck (History) — Russian History Symposium

Research Awards

  • Sandra Beckett (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Revisioning Red Riding Hood
  • Fancy Dolansky (Classics) — Rome: A Sourcebook on the Ancient City
  • Veena Dwivedi (Applied Linguistics) — Understanding Number
  • David Hayes (Applied Linguistics) — non native speaking teachers of English
  • Leah Knight (English Language and Literature) — Text Life of a Renaissance Women
  • Merijean Morrissey (Visual Arts) — Navigator: etchings
  • Carmela Patrias (History) — Jobs and justice: Fighting Discrimination in Wartime Canada
  • Linda Steer (Visual Arts) — Found and Borrowed Photographs in French Surrealist Periodicals
  • Maria del Carmen Suescun Pozas (History) — Latin American Art & Visual Culture
  • Sherryl Vint (English Language and Literature) — Science Fiction: A Guide to the Perplexed
  • Barbra Zupan (Applied Linguistics) — non-verbal clues

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Gregory Betts (Canadian Studies) — Two Days of Canada
  • Corrado Federici (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Image & Imagery VI: Silence and the Silenced
  • Allison Glazebrook (Classics) — Feminism & Classics VI

Research Awards

  • Corrado Federici (Modern Languages, Literatures and Cultures) — Translation Projects
  • Duncan MacDonald (Visual Arts) — “Music Box Revolving Door”
  • Andrew McDonald (History) — Isle of Man
  • Olatunji Ojo (History) — “Gender Chaos, Hair Fashion and Marriage in Igbo Society”
  • Angus Smith (Classics) — Excavations at Gournia
  • Angus Somerville (English Language and Literature) — Translation of Abbot Niklaus’ Itinerary
  • Ning Wang (History) — “American Trained Scientists in Mao’s China”

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Martin Danahay (Digital Humanities) — “Interacting With Immersive Worlds”
  • Susan Grouchy & BUAS (Classics) — “Pride & Prejudice” BUAS Scholarly Symposium
  • Cristina Santos (Modern Languages, Literatures and Cultures) — “From Mentoring to Collaboration and Beyond”

Research Awards

  • Leslie Boldt (Modern Languages, Literatures and Cultures) — “Figuring it Out: Disfigurement in Twentieth– and Twenty-First Century Text and Image Production”
  • Keri Cronin (Visual Arts) — Reproducing images for two forthcoming books
  • Fanny Dolansky (Classics) — “Learning Letters and Forming Characters: The Rudiments of Education in the Roman World”
  • Veena Dwivedi (Applied Linguistics) — The Neurocognitive Processes of Language
  • Cristina Santos (Modern Languages, Literatures and Cultures) — “Monstrous Deviations in Literatures and the Arts”
  • Barnett Singer (History) — “Algeria and the French Sea Change: 1958—1962”
  • Maria del Carmen Suescun Pozas (History) — “Latin American Art & Visual Culture”
  • Barbra Zupan (Applied Linguistics) — “Perception of Bimodal Facial and Vocal Cues of Emotion in Adults With and Without Hearing Loss”

Conference, Colloquia & Speaker Awards

  • Renée-Claude Breitenstein (Modern Languages, Literatures and Cultures) — “Le choix de la langue dans la construction des publics en France à la Renaissance” (“The Choice of Language in the Construction of Publics in the French Renaissance”)
  • Fanny Dolansky and the Department of Classics — “Research Seminar Series”
  • Virginia Reh and David Vivian (Dramatic Arts) — “Lyric Canada 2010”